Sport, Ştiri locale

VIDEO. Sepsi OSK pierde meciul cu CFR Cluj. Detalii şi clasament

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a jucat luni seară în ultimul meci al etapei a 6-a din Liga 1 de fotbal.

În meciul jucat pe stadionul Tineretului din Braşov s-au întâlnit echipa gazdă, locul 9 în clasament cu 6 puncte după 5 partide, neînvinsă pe teren propriu, şi echipa oaspete, liderul la zi al campionatului, CFR Cluj, adversar despre care directorul sportiv al echipei din Sfântu Gheorghe, Bokor János, spunea că e cea mai puternică echipă a campionatului.

Publicitate

VIDEO AICI ► Dan Petrescu: „Sepsi e o echipă bine organizată cu un antrenor excelent”

CFR Cluj s-a dovedit a fi echipa mai bună luni seară, câştigând partida cu 2-0, Sepsi OSK terminând partida fără niciun şut pe poarta clujenilor. Statistici şi clasament la finalul articolului.

Echipele de start:

Sepsi: Fejer – Burlacu, Ursu, Oros, Grecu – Mitra, Thiaw – Fulop, Huiban, P. Petre – Hadnagy
Rezerve: Niczuly, Astafei, Cl. Herea, Damian, Papsys, Pilibaitis, Dima
Antrenor: Valentin Suciu

CFR Cluj: Vâtcă – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Al. Vlad – Nistor, Hoban – Nouvier, C. Deac, Omrani – Vera
Rezerve: Duka, Luchin, L. Rus, Rua, Ad. Păun, Hamed, Bokila
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti) / Asistent 1: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti) / Asistent 2: Mihai Marius Marica (Bistriţa) / Rezervă: Denis Haidiner (Hunedoara) / Observator: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Desfăşurarea partidei conform gsp.ro şi digisport.ro:

1′ A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Sepsi. Meciul se dispută la Brașov, dar înainte s-a dat și o lovitură de start de onoare, realizată de unul dintre suporterii gazdelor, aflat într-un scaun cu rotile.

2′ Hoban (CFR) a încercat un șut în forță, de la marginea careului de 16 metri, dar a trimis peste transversală.

7’ Deac a încercat să-i dea o pasă de efect lui Urko Vera, dar a lovit prea puternic balonul, care a ajuns în brațele lui Fejer.

14′ Jocul e întrerupt din cauza accidentării lui Csongor Fejer. Portarul lui Sepsi OSK e ok și revine pe teren.

16′ Prima schimbare la CFR! A ieșit Nouvier, accidentat, a intrat Păun. Mijlocașul oaspeţilor a fost lovit peste picior, involuntar, de portarul gazdelor Fejer, în minutul 14, când cei doi au luptat pentru un balon. Nouvier a continuat să joace, dar şchiopăta evident. Apoi, s-a prăbușit undeva la mijlocul terenului și a spus că nu mai poate continua.

27’ Gol CFR Cluj! Brazilianul Vinicius a marcat cu o puternică lovitură de cap, din interiorul careului. Faza a plecat de la un corner, executat scurt până la Nistor, ex-dinamovistul a centrat foarte bine și brazilianul a punctat decisiv, fără nicio reacție din partea lui Fejer.

31′ Arbitrul fluieră ofsaid la CFR.

35’ Gol anulat CFR Cluj! Deac a marcat al doilea gol al serii, dar arbitrul George Rădulescu a fluierat ofsaid. Decarul grupării din Gruia a șutat din interiorul careului, mingea a intrat în plasă, dar pe traiectoria balonului se afla și Păun. Acesta din urmă a făcut semn că nu participă la fază, dar tot s-a dat ofsaid. Dan Petrescu a fost un car de nervi.

41’ OCAZIE SEPSI! Patrick Petre a șutat din lovitură liberă, de la aproximativ 27 de metri, zonă centrală, dar mingea s-a dus pe lângă bara din dreapta porții lui Vâtcă.

43’ Ocazie CFR Cluj! Mureșan a preferat un șut pe colțul scurt, din lateral stânga, dar Fejer, atent, a respins în corner. Faza a continuat, Fejer a ieșit greșit pe centrare, pe sub minge, aceasta l-a lovit pe Ursu, din jucător mingea a deviat în portar și de acolo era să intre în proprie poartă.

45’+4 Pauză la Braşov. Sepsi OSK e condusă pentru prima oară pe teren propriu, scor 0-1 cu CFR Cluj. O primă repriză dominată clar de CFR Cluj, însă cu multe accidentări şi întreruperi ale jocului.

46′ Aplauze pe Stadionul Tineretului din Braşov, a început partea secundă.

46′ Marius Papsys intră în locul lui Dragos Huiban la Sepsi OSK.

46’ Omrani a șutat în forță de la distanță, dar Fejer a respins în lateral, de lângă bara stângă.

55′ Marius Papsys șutează spre poartă, dar mingea este respinsă de o apărare atentă.

56′ Patrick Petre (Sepsi) bate un corner. CFR respinge lovitura lui Attila Hadnagy.

62’ Gol CFR Cluj! Mijlocașul la închidere Hoban a marcat al treilea gol stagional, cu o lovitură de cap, din interiorul careului, după o centrare a lui Nistor. Faza a plecat de la Deac, cel care i-a dat mingea în scurt ex-dinamovistului.

63′ Valentin Suciu îl introduce pe Victoraş Astafei în locul lui Istvan Fulop.

64′ Issa Thiaw este avertizat pentru că arbitrul a considerat că jucătorul a simulat un fault, după un duel cu Mureșan.

72′ Ultima schimbare la gazde: Szilard Mitra e înlocuit de Claudiu Herea.

73′ CFR în atac, şut puternic al lui Alexandru Paun trage, însă Fejer boxează şi respinge.

77′ Ovidiu Hoban (CFR) încearcă o lansare, dar balonul e blocat de un apărător.

78′ Schimbare la oaspeţi, Jeremy Bokila îl înlocuiește pe Urko Vera.

82′ Jeremy Bokila încearcă un șut, dar fundaşii lui Sepsi reușesc să respingă.

86′ Issa Thiaw șutează, dar lovitura e blocată de un apărător.

87′ Marius Burlacu (Sepsi) vede cartonaşul galben pentru un fault la mijlocul terenului.

87′ CFR avansează în atac și Jeremy Bokila trage spre poartă. Sepsi se descurcă, lovitura e blocată de un apărător.

89′ Thierry Moutinho îl înlocuiește pe Billel Omrani la CFR.

90+1′ Arbitrul arată 3 minute de prelungire.

90+3′ Final de meci. Sepsi OSK – CFR Cluj 0-2